Trygde-ill: Penger (Colourbox.com)

Konkurranseklausul i arbeidsavtalen

UKENS DILEMMA. En bedrift opplever at ansatte stadig går over til konkurrerende virksomheter. Spørsmålet er om det er mulig å legge inn en konkurranseklausul i medarbeidernes arbeidsavtale. Les hva advokaten svarer her.

Publisert

Hei!

Vi har de siste årene hatt relativt høy utskiftning blant de ansatte, og opplever at ansatte som slutter går rett over til å jobbe hos våre konkurrenter. Vi lurer på om vi skal legge inn en konkurranseklausul i arbeidsavtalene til våre medarbeidere, og en bestemmelse som hindrer dem fra å ta våre kunder med seg når de slutter. Er dette noe vi fritt kan gjøre?

Generelt om konkurranseklausuler

Advokat Jens Kristian Johansen.

En konkurranseklausul er en avtale mellom arbeidsgiver og arbeidstaker som kan begrense arbeidstakers adgang til å ta ansettelse i, etablere eller drive konkurrerende virksomhet med arbeidsgiver etter ansettelsesforholdet, og inngås normalt for å hindre konkurranse fra tidligere arbeidstakere.

Hvordan konkurranseklausulen formuleres beror på virksomhetens behov. Det kan være behov for å forby arbeidstakere å ta ansettelse eller drive konkurrerende virksomhet, eller kanskje det er tilstrekkelig å forby arbeide for arbeidsgivers tidligere kunder og leverandører. Det er uansett viktig at den formuleres klart og godt slik at man unngår tolkningstvil når den skal anvendes

Urimelige klausuler kan tilsidesettesUtgangspunktet er selvsagt at en konkurranseklausul er bindende mellom arbeidstaker og arbeidsgiver. Vi har imidlertid en bestemmelse i avtaleloven § 38 som sier at en konkurranseklausul helt eller delvis kan settes til side hvis den er urimelig eller strekker seg lenger enn arbeidsgivers behov for vern mot konkurranse tilsier.

Det er derfor viktig at man som arbeidsgiver vurderer behovet grundig før klausulen formuleres – man bør blant annet begrenses konkurranseklausulen i tid, og det kan vurderes hvorvidt den bør begrenses i forhold til hvilke selskaper som konkurrerer p.t..

Det er ikke et vilkår at arbeidstaker mottar lønn under karenstiden, men dette vil ha betydning i vurderingen av klausulens gyldighet.

Kan man pålegge de en konkurranseklausul?Dersom de som allerede er ansatt skal bindes av et konkurranseforbud må de skrive under på nye arbeidsavtaler – arbeidsgiver kan ikke pålegge dette innenfor styringsrettens grenser.

Om de skriver under blir med andre ord et forhandlingsspørsmål. Det kan derfor være et poeng å gjøre klausulen så lite omfattende som mulig. Dersom det viktigste er å hindre tidligere ansatte fra å ha kontakt med arbeidsgivers kunder etter fratreden, kan man vurdere kun å innta en såkalt "rappeklausul" som går på at man ikke kan ha kontakt med kunder og leverandører i et gitt tidsrom.

Nye regler om konkurranseklausulerDet har lenge vært foreslått nye regler om konkurranseklausuler i arbeidsmiljøloven. Forslaget innebærer at arbeidstaker skal gis en økonomisk kompensasjon – 50 prosent første 6 måneder og 100 prosent lønn andre halvår, og at en konkurranseklausul maksimalt kan vare ett år.

Det er uvisst når disse reglene trer i kraft, men de nevnes for ordens skyld. I tråd med gjeldende rett er altså ikke et krav om kompensasjon for at en konkurranseklausul skal være gyldig.

--------------------------------------

Har du spørsmål til vår spalte Ukens dilemma?Send en e-post til karine@askmedia.no.

Svarene er levert av advokatfirmaet Grette, arbeidslivsavdeling. Grette er et fullfaglig forretningsjuridisk advokatfirma som blant annet har spesialisert seg i arbeidsrettslige spørsmål og er Ledernetts ekspertpanel i juridiske spørsmål. For mer informasjon: www.grette.no

"
Powered by Labrador CMS